Browin Przepiśnik - Domowy jogurt naturalny

Domowy jogurt naturalny

Nabiał

2019-01-14 Drukuj
Udostępnij
śr. 5 | ilość ocen: 2
ulubione

Przygotowanie domowego jogurtu naturalnego nie jest tak trudne, jak się wydaje. Spróbuj zrobić go samodzielnie w domowym zaciszu. Jesteśmy przekonani, że ten według naszego przepisu zasmakuje każdemu. Jogurt naturalny to doskonałe źródło wapnia i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz układów: odpornościowego i nerwowego. Przygotowany domowym sposobem nie zawiera cukru, ani sztucznych dodatków. Warto rozważyć wprowadzenie go do codziennej diety.

Przepis na domowy jogurt naturalny

Przygotowanie:

Mleko podgrzej do temperatury 43-44°C. Rozpuść 0,2 g kultur jogurtowych w niewielkiej ilości mleka o tej samej temperaturze i odczekaj 20 minut, aby bakterie miały czas na aktywację. Następnie dodaj je do reszty mleka. Utrzymuj temperaturę mleka na poziomie 43-44°C. Całość delikatnie wymieszaj. Czyste, wyparzone wrzątkiem słoiczki napełnij do 1/3 objętości, szczelnie zamknij. Pozostaw pojemniczki z zaszczepionym mlekiem w ciepłym miejscu np. przy kaloryferze na kilkanaście godzin (najlepiej na noc). Po tym czasie jogurt przełóż do lodówki i tam przechowuj do spożycia (maksymalnie 3-5 dni).

Zastosowanie jogurtownicy:​

Jeśli stosujesz jogurtownicę, wówczas pojemniczki wstaw do środka, na urządzeniu ustaw temperaturę 45°C i zostaw do dojrzewania na 6-8 godzin (jeżeli jogurt nadal jest płynny, należy wydłużyć czas dojrzewania). Po tym czasie urządzenie wyłącz.

Uwaga:

  • optymalne pH mleka dla prawidłowego działania kultur jogurtowych mieści się w zakresie 6-7
  • im dłuższy czas dojrzewania, tym intensywniejszy smak jogurtu
  • dodatki: orzechy, owoce, dżem, musli itp. dodawaj do gotowego jogurtu tuż przed spożyciem
  • jeżeli używasz mleka niepasteryzowanego, najpierw je zagotuj, ochłódź do 43-44°C, a następnie postępuj zgodnie z instrukcją
Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

jogurt naturalny

przepis na domowy jogurt

jak zrobić jogurt

jogurt z jogurtownicy

jogurtownica